HIR05
PIR Lowbay | Circadian Rhythm | RJ12 connector to control body
BENEFITS
- Compact: Standard rectangular Plug&Play sensor design
- Versatile: Tri-level dimming + Daylight harvest + Circadian Rhythm
- Easy configuration: Wireless Bluetooth 5.0 SIG-Mesh
APPLICATIONS
- For luminaires with a height of up to 3m
- Classrooms
- Offices
Product information "HIR05"
This PIR sensor features three-level adjustment and natural light harvesting functions. It is compatible with Human Centric Lighting/Circadian Rhythm with DT8 controllers for tunable white control, includes a photocell for light detection, and offers active lux switching. Suitable for installations up to 3 m in height with a detection range of up to Ø = 6 m.
| Ambient temperature max.: | 55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature min.: | -20 °C |
| Commissioning Methods: | App & Web (Bluetooth) |
| Connector Type: | RJ12 |
| Daylight Harvest: | Yes |
| Daylight Sensor Option: | Photocell |
| Detection Methods: | Passive Infrared (PIR) |
| Detection angle: | 360° |
| Detection range (Diameter): | 6x3 |
| Features: | Daylight Harvest, Tri-level (Corridor Function), Tunable White Control / HCL |
| Human Centric Lightning (HCL): | Yes |
| Humidity max: | 90 % |
| Humidity min: | 10 % |
| IP Rate: | IP20 |
| Installation Type: | Built-in, Plug & Play Sensor Heads |
| Maximum Mounting Height: | 3.0000 m |
| Mounting Height: | Low-bay |
| Mounting hole: | 2.5000 mm |
| Operating voltage range: | 5 VDC |
| Product height: | 26.2000 mm |
| Product length: | 39.5000 mm |
| Product weight: | 30.0000 g |
| Product width: | 30.0000 mm |
| Storage temperature max.: | 70 °C |
| Storage temperature min.: | -40 °C |
| Tri-level (Corridor function): | Yes |
| Voltage Type: | DC |
| Warming-up: | 20 s |
Datasheets
Product datasheet: hir05.pdf
Login
FIND OUT MORE ABOUT OUR PRODUCTS
Hytronik offers a wide variety of different products for every application. If you would like to learn more about our product families and the full range of our offerings, you can find our Hytronik portfolio catalogues here.
Get the Catalogues & Brochures