Coming Soon / In Development
HBEM06
Emergency Sign Maintained Max.4w | Constant Current | Attachable sensor heads
BENEFITS
- Compact: Max. 4W Main Power EM Power Supply
- Protected: Battery thermal protection for safer emergency operation
- Wireless: App-based commissioning for fast setup
APPLICATIONS
- Built-in Emergency Exit Sign light
- Retrofit upgrades & New luminaire designs
- Offices, Classrooms, Industry and Healthcare Spaces
Product information "HBEM06"
HBEM06 is a low-power dimmable constant current emergency driver designed for exit sign luminaires. It supports maintained and non-maintained operation via the SL terminal, providing greater flexibility for different emergency lighting applications. The driver supports 3-wire battery connection with integrated thermal protection for safer and more reliable emergency operation, while compatibility with multiple battery voltages simplifies system integration. An RJ12 interface allows connection to an external sensor head, and all configuration and commissioning can be completed easily via the Koolmesh app.
| Ambient temperature max.: | 50 °C |
|---|---|
| Ambient temperature min.: | 0 °C |
| Bluetooth Platform: | Nordic nRF52840 |
| Bluetooth frequency: | 2.4 GHz - 2.483 GHz |
| Bluetooth system: | Koolmesh |
| Bluetooth transmit power: | 8 dBm |
| Category - Emergency LED Drivers & Inverters: | LED Driver & Inverter Combo (Bluetooth) |
| Commissioning Methods: | App & Web (Bluetooth), DIP-switch |
| Efficiency: | 70.0000 % |
| Humidity max: | 90 % |
| Humidity min: | 10 % |
| IP Rate: | IP20 |
| Operating voltage range: | 220-240 VAC 50/60 Hz |
| Product Status: | Coming Soon / In Development |
| Product height: | 21.3000 mm |
| Product length: | 139.0000 mm |
| Product weight: | 73.0000 g |
| Product width: | 39.7000 mm |
| Storage temperature max.: | 70 °C |
| Storage temperature min.: | -40 °C |
| Zhaga: | No |
Datasheets
Product datasheet: hbem06.pdf
Login
FIND OUT MORE ABOUT OUR PRODUCTS
Hytronik offers a wide variety of different products for every application. If you would like to learn more about our product families and the full range of our offerings, you can find our Hytronik portfolio catalogues here.
Get the Catalogues & Brochures