Active / New
HCD038/BT/RGBW
Bluetooth DALI RGBW Converter | Integrated 30 mA PSU | Attachable sensor heads
BENEFITS
- Compact: Enabling direct Bluetooth to DALI conversion
- Intelligent: Enabling RGBW dimming and colour control
- Wireless: Allowing fast parameter setup and commissioning via app
APPLICATIONS
- Retail & Commercial Lighting
- Hospitality & Restaurants
- Exhibition & Gallery Lighting
Product information "HCD038/BT/RGBW"
HCD038/BT/RGBW is a Bluetooth-enabled DALI dimming host designed to provide smart sensing and flexible lighting control for luminaires. It works with plug-and-play sensor heads to enable functions such as on/off control, detection sensitivity adjustment, hold time setting, and lux threshold configuration. The device supports DALI RGBW drivers for precise dimming and colour tuning. All parameters and commissioning can be easily configured via the Koolmesh app. With an integrated 30 mA DALI power supply, it provides stable power for the DALI control bus, simplifying system design and installation.
| Ambient temperature max.: | 50 °C |
|---|---|
| Ambient temperature min.: | -20 °C |
| Application Type: | DALI-to Bluetooth Converter/Translator Module |
| Bluetooth Platform: | Nordic nRF52840 |
| Bluetooth frequency: | 2.4 GHz - 2.483 GHz |
| Bluetooth range: | 10-30m |
| Bluetooth system: | Koolmesh |
| Bluetooth transmit power: | 4 dBm |
| Commissioning Methods: | App & Web (Bluetooth) |
| Daylight Harvest: | Yes |
| Dimming (Output) Interface: | DALI/DALI-2, Switch-Dim |
| Human Centric Lightning (HCL): | Yes |
| Humidity max: | 90 % |
| Humidity min: | 10 % |
| IP Rate: | IP20 |
| Operating voltage range: | 220-240 VAC 50/60 Hz |
| Product Status: | Active / New |
| Product height: | 21.0000 mm |
| Product length: | 120.0000 mm |
| Product weight: | 46.0000 g |
| Product width: | 30.0000 mm |
| Push Button Input: | 2 |
| Storage temperature max.: | 70 °C |
| Storage temperature min.: | -40 °C |
| Tri-level (Corridor function): | Yes |
| Warming-up: | 20 s |
| Zhaga: | No |
Datasheets
Product datasheet: hcd038-bt-rgbw.pdf
Login
FIND OUT MORE ABOUT OUR PRODUCTS
Hytronik offers a wide variety of different products for every application. If you would like to learn more about our product families and the full range of our offerings, you can find our Hytronik portfolio catalogues here.
Get the Catalogues & Brochures