SAM20
HF Lowbay | Daylight Harvest | RJ12 connector to control body
BENEFITS
- Compact: Standard rectangular Plug&Play sensor design
- Innovative: Robus HF antenna design against wireless interface
- Easy configuration: Wireless control via Bluetooth control base
APPLICATIONS
- Luminaire build-in installation, Surface mount
- Offices
- Classrooms
Product information "SAM20"
SAM20 is a HF sensor head and compatible with the Photocell Advance. It includes tri-level dimming, daylight harvesting, and supports Human Centric Lighting/Circadian Rhythm with DT8 drivers for tunable white control after connective with DALI control base like HCD038/BT. It has a robust HF antenna design to minimize wireless interference. It offers powerful number of Plug’n’Play feature options to expand the flexibility of luminaires design.
| Ambient temperature max.: | 55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature min.: | -20 °C |
| Connector Type: | RJ12 |
| Daylight Harvest: | Yes |
| Daylight Sensor Option: | Photocell Advance |
| Detection Methods: | Microwave (MW) |
| Detection angle: | 30° - 150° |
| Detection range (Diameter): | 12x3 |
| Features: | Daylight Harvest, Tri-level (Corridor Function), Tunable White Control / HCL |
| HF operating frequency (Ghz): | 5.8Ghz+/-75MHz |
| Human Centric Lightning (HCL): | Yes |
| IP Rate: | IP20 |
| Installation Type: | Built-in, Plug & Play Sensor Heads |
| Maximum Mounting Height: | 3.0000 m |
| Mounting Height: | Low-bay |
| Mounting hole: | 2.5000 mm |
| Operating voltage range: | 5 VDC |
| Product height: | 15.5000 mm |
| Product length: | 40.4000 mm |
| Product weight: | 20.0000 g |
| Product width: | 25.2000 mm |
| Tri-level (Corridor function): | Yes |
| Voltage Type: | DC |
| Warming-up: | 20 s |
| Zhaga: | No |
Datasheets
Product datasheet: sam20.pdf
Installation Manual
User manual: installation-manual-sam20.pdf
Login
FIND OUT MORE ABOUT OUR PRODUCTS
Hytronik offers a wide variety of different products for every application. If you would like to learn more about our product families and the full range of our offerings, you can find our Hytronik portfolio catalogues here.
Get the Catalogues & Brochures