HBTD8200D/RGBW
Bluetooth DALI Converter | RGBW Control | Integrated 80 mA PSU
BENEFITS
- Compact: Enabling direct Bluetooth-to-DALI conversion
- Versatile: Supporting DALI RGBW for precise tuning
- Efficient: Enabling quick setup via Koolmesh app
APPLICATIONS
- DALI Application
- Bluetooth receiver node
- Lounge, Entertainment Venues
Product information "HBTD8200D/RGBW"
HBTD8200D/RGBW is a Bluetooth and DALI broadcast converter designed to enable wireless Bluetooth commissioning and control of DALI RGBW drivers, making it an ideal core module for smart RGBW lighting solutions. It supports DT6 and DT8 dimming as well as tunable-white functions, and features two freely configurable push-button inputs for on/off, dimming, and scene recall. With an integrated 80 mA DALI power supply, it provides stable power for the DALI bus, simplifying system design and installation. The device can be easily installed in junction boxes for fast deployment, and all parameters can be conveniently configured via the Koolmesh app.
| Ambient temperature max.: | 45 °C |
|---|---|
| Ambient temperature min.: | -20 °C |
| Application Type: | DALI-to Bluetooth Converter/Translator Module |
| Bluetooth frequency: | 2.4 GHz - 2.483 GHz |
| Bluetooth range: | 10-30m |
| Bluetooth system: | Koolmesh |
| Bluetooth transmit power: | 4 dBm |
| Commissioning Methods: | App & Web (Bluetooth) |
| Dimming (Output) Interface: | DALI/DALI-2, Switch-Dim |
| Human Centric Lightning (HCL): | Yes |
| Humidity max: | 90 % |
| Humidity min: | 20 % |
| IP Rate: | IP20 |
| Operating voltage range: | 220-240 VAC 50/60 Hz |
| Product height: | 18.0000 mm |
| Product length: | 46.0000 mm |
| Product weight: | 35.0000 g |
| Product width: | 46.0000 mm |
| Push Button Input: | 2 |
| Storage temperature max.: | 60 °C |
| Storage temperature min.: | -20 °C |
| Tri-level (Corridor function): | No |
| Zhaga: | No |
Datasheets
Product datasheet: hbtd8200d-rgbw.pdf
Login
FIND OUT MORE ABOUT OUR PRODUCTS
Hytronik offers a wide variety of different products for every application. If you would like to learn more about our product families and the full range of our offerings, you can find our Hytronik portfolio catalogues here.
Get the Catalogues & Brochures