HBIR31/UH
Bluetooth DALI PIR Highbay | Integrated 80mA PSU | Ceiling mounting
BENEFITS
- Adaptable: Metal surface mount box options
- Integrated: Built-in 80 mA DALI PSU for stable control
- Flexible: Enables full parameter setup and commissioning via app
APPLICATIONS
- Large Logistics Warehouses
- Industrial Plants
- Sports Arenas
Product information "HBIR31/UH"
HBIR31/UH is a Bluetooth PIR standalone motion sensor designed for ultra high-bay applications with a typical mounting height of 15 m. It integrates an 80 mA DALI power supply, capable of powering and controlling multiple LED drivers on the same DALI bus. When used with standard DALI tunable white drivers, it enables motion sensing, daylight harvesting, brightness dimming, and colour temperature tuning. All parameters and commissioning can be configured via the app, enabling flexible lighting control and efficient system deployment.
| Ambient temperature max.: | 50 °C |
|---|---|
| Ambient temperature min.: | -20 °C |
| Bluetooth Platform: | Nordic nRF52832 |
| Bluetooth frequency: | 2.4 GHz - 2.483 GHz |
| Bluetooth range: | 10-30m |
| Bluetooth system: | Koolmesh |
| Bluetooth transmit power: | 4 dBm |
| Commissioning Methods: | App & Web (Bluetooth) |
| Connector Type: | Standard 2 cables |
| Daylight Harvest: | Yes |
| Detection Methods: | Passive Infrared (PIR) |
| Detection angle: | 360° |
| Detection range (Diameter): | 26×21 |
| Dimming (Output) Interface: | DALI/DALI-2 |
| Features: | Daylight Harvest, Tri-level (Corridor Function) |
| Human Centric Lightning (HCL): | No |
| Humidity max: | 90 % |
| Humidity min: | 10 % |
| IP Rate: | IP20 |
| Installation Type: | Stand-alone |
| Lens type: | Ultra high-bay |
| Maximum Mounting Height: | 21.0000 m |
| Mounting Height: | Ultra High-bay |
| Mounting hole: | 66.0000 mm |
| Operating voltage range: | 220-240 VAC 50/60 Hz |
| Product height: | 101.0000 mm |
| Product length: | 94.0000 mm |
| Product width: | 94.0000 mm |
| Push Button Input: | 2 |
| Sensitivity: | 10%/ 30% /50% /75%/ 100% |
| Storage temperature max.: | 55 °C |
| Storage temperature min.: | -35 °C |
| Tri-level (Corridor function): | Yes |
| Voltage Type: | AC |
| Warming-up: | 20 s |
| Zhaga: | No |
Datasheets
Product datasheet: hbir31-uh.pdf
Login
FIND OUT MORE ABOUT OUR PRODUCTS
Hytronik offers a wide variety of different products for every application. If you would like to learn more about our product families and the full range of our offerings, you can find our Hytronik portfolio catalogues here.
Get the Catalogues & Brochures