Active / New
HBIR31
Bluetooth DALI PIR Lowbay | Integrated 80mA PSU | Ceiling mounting
BENEFITS
- Adaptable: Options of blind inserts and metal surface mount boxes
- Integrated: Built-in 80 mA DALI PSU for stable control
- Flexible: Enables full parameter setup and commissioning via app
APPLICATIONS
- Office Lighting
- Classrooms & Meeting Rooms
- Retail Stores
Product information "HBIR31"
HBIR31 is a Bluetooth PIR standalone motion sensor designed for standard low-bay applications with a typical mounting height of 2.5 m. It integrates an 80 mA DALI power supply, capable of powering and controlling multiple LED drivers on the same DALI bus. When used with standard DALI tunable white drivers, it enables motion sensing, daylight harvesting, brightness dimming, and colour temperature tuning. All parameters and commissioning can be configured via the app, enabling flexible lighting control and efficient system deployment.
| Ambient temperature max.: | 50 °C |
|---|---|
| Ambient temperature min.: | -20 °C |
| Bluetooth Platform: | Nordic nRF52832 |
| Bluetooth frequency: | 2.4 GHz - 2.483 GHz |
| Bluetooth range: | 10-30m |
| Bluetooth system: | Koolmesh |
| Bluetooth transmit power: | 4 dBm |
| Commissioning Methods: | App & Web (Bluetooth) |
| Connector Type: | Standard 2 cables |
| Daylight Harvest: | Yes |
| Detection Methods: | Passive Infrared (PIR) |
| Detection angle: | 360° |
| Detection range (Diameter): | 9x6 |
| Dimming (Output) Interface: | DALI/DALI-2 |
| Features: | Daylight Harvest, Tri-level (Corridor Function) |
| Human Centric Lightning (HCL): | No |
| Humidity max: | 90 % |
| Humidity min: | 10 % |
| IP Rate: | IP20 |
| IP Rate (facial part): | IP54 |
| Installation Type: | Stand-alone |
| Lens type: | Standard Low-bay |
| Maximum Mounting Height: | 6.0000 m |
| Mounting Height: | Low-bay |
| Mounting hole: | 66.0000 mm |
| Operating voltage range: | 220-240 VAC 50/60 Hz |
| Product Status: | Active / New |
| Product height: | 79.2000 mm |
| Product length: | 78.0000 mm |
| Product width: | 78.0000 mm |
| Push Button Input: | 2 |
| Sensitivity: | 10%/ 30% /50% /75%/ 100% |
| Storage temperature max.: | 55 °C |
| Storage temperature min.: | -35 °C |
| Tri-level (Corridor function): | Yes |
| Voltage Type: | AC |
| Warming-up: | 20 s |
| Zhaga: | No |
Datasheets
Product datasheet: hbir31.pdf
Login
FIND OUT MORE ABOUT OUR PRODUCTS
Hytronik offers a wide variety of different products for every application. If you would like to learn more about our product families and the full range of our offerings, you can find our Hytronik portfolio catalogues here.
Get the Catalogues & Brochures