Active / New
HIR62/TKN
PIR Lowbay | Bluetooth Transceiver | 4 Wires 3 Circuits
BENEFITS
- Adjustable: Max. 180° vertical tilt + 360° horizontal rotation
- Flexible: Supports grouping, scenes, and signal coordination
- Simple: Allowing fast wireless commissioning via app
APPLICATIONS
- Compatible with Global, Powergear, and equivalent standard track systems
- Offices, Retail stores, Warehouse
- Museums, Galleries
Product information "HIR62/TKN"
HIR62/TKN is a Bluetooth node for track lighting systems, designed to enable signal exchange and coordination between devices through Bluetooth communication. As a functional node within a Bluetooth Mesh network, it supports wireless grouping, scene triggering, and inter-device signaling without additional wiring. Featuring plug-and-play installation into the track, all parameters can be configured wirelessly via the Koolmesh app. Its compact, integrated track-mounted design makes it suitable for both commercial and residential track lighting applications.
| Ambient temperature max.: | 50 °C |
|---|---|
| Ambient temperature min.: | -20 °C |
| Bluetooth Platform: | Nordic nRF52832 |
| Bluetooth frequency: | 2.4 GHz - 2.483 GHz |
| Bluetooth range: | 10-30m |
| Bluetooth system: | Koolmesh |
| Bluetooth transmit power: | 4 dBm |
| Commissioning Methods: | App & Web (Bluetooth) |
| Daylight Harvest: | Yes |
| Daylight Sensor Option: | Photocell |
| Detection Methods: | Passive Infrared (PIR) |
| Detection angle: | 360° |
| Detection range (Diameter): | 12x3 |
| Dimming (Output) Interface: | Bluetooth dimming |
| Features: | Daylight Harvest, Tri-level (Corridor Function) |
| Human Centric Lightning (HCL): | Yes |
| Humidity max: | 90 % |
| Humidity min: | 10 % |
| IP Rate: | IP20 |
| Installation Type: | Track Light |
| Lens type: | Standard Low-bay |
| Maximum Mounting Height: | 3.0000 m |
| Mounting Height: | Low-bay |
| Operating voltage range: | 220-240 VAC 50/60 Hz |
| Product Status: | Active / New |
| Product height: | 124.3000 mm |
| Product length: | 110.7000 mm |
| Product width: | 31.0000 mm |
| Push Button Input: | 1 |
| Storage temperature max.: | 70 °C |
| Storage temperature min.: | -25 °C |
| Tri-level (Corridor function): | Yes |
| Voltage Type: | AC |
| Zhaga: | No |
Datasheets
Product datasheet: hir62-tkn.pdf
Login
FIND OUT MORE ABOUT OUR PRODUCTS
Hytronik offers a wide variety of different products for every application. If you would like to learn more about our product families and the full range of our offerings, you can find our Hytronik portfolio catalogues here.
Get the Catalogues & Brochures