HIR19/F
PIR Highbay | Tri-level dimming | RJ12 connector to control body
BENEFITS
- Compact: Standard rectangular Plug&Play sensor design
- Simple: Tri-level dimming control with Photocell
- User-Friendly: With one-key commissioning with IR controller
APPLICATIONS
- Flush mount installation for built-in luminaire
- Office/Commercial Lighting
- School/Classrooms
Product information "HIR19/F"
This sensor is designed for flush mount installation, it features tri-level dimming. It allows easy sensor settings adjustment via handset HRC-11 and offers IP65 protection on the facia part for durability in various environments.
| Commissioning Methods: | IR Remote Controller |
|---|---|
| Connector Type: | RJ12 |
| Detection Methods: | Passive Infrared (PIR) |
| Detection angle: | 360° |
| Detection range (Diameter): | 24x15 |
| Features: | Tri-level (Corridor Function) |
| Human Centric Lightning (HCL): | No |
| IP Rate: | IP20 |
| Installation Type: | Plug & Play Sensor Heads |
| Maximum Mounting Height: | 15.0000 m |
| Mounting Height: | Mid & High-bay |
| Mounting hole: | 39.0000 mm |
| Operating voltage range: | 5 VDC |
| Product height: | 26.5000 mm |
| Product length: | 48.0000 mm |
| Product weight: | 35.0000 g |
| Product width: | 48.0000 mm |
| Tri-level (Corridor function): | Yes |
| Voltage Type: | DC |
| Warming-up: | 20 s |
Datasheets
Product datasheet: hir19-f.pdf
Login
FIND OUT MORE ABOUT OUR PRODUCTS
Hytronik offers a wide variety of different products for every application. If you would like to learn more about our product families and the full range of our offerings, you can find our Hytronik portfolio catalogues here.
Get the Catalogues & Brochures