Active / Make to Stock
HBTD15V
Bluetooth Dimmer | 0-10V | Zhaga Book 18 Standard
BENEFITS
- Standardized: Zhaga Book 18 design for easy luminaire integration
- Reliable: RTC backup ensures stable timing during power loss
- Wireless: External antenna enabling extended Bluetooth range
APPLICATIONS
- Warehouse
- Logistic
- Outdoor/Street lights
Product information "HBTD15V"
HBTD15V is a Bluetooth broadcast dimmer with 0–10V output, compliant with Zhaga Book 18 and designed to enable precise dimming for 0–10V lighting systems. The external Bluetooth antenna extends the broadcast range for more reliable wireless communication. All configuration and commissioning can be completed quickly via the Koolmesh app.
| Ambient temperature max.: | 50 °C |
|---|---|
| Ambient temperature min.: | -20 °C |
| Application Type: | Zhaga Book 18 Standard |
| Bluetooth Platform: | Nordic nRF52832 |
| Bluetooth frequency: | 2.4 GHz - 2.483 GHz |
| Bluetooth range: | 10-50m |
| Bluetooth system: | Koolmesh |
| Bluetooth transmit power: | 4 dBm |
| Commissioning Methods: | App & Web (Bluetooth) |
| Dimming (Output) Interface: | 0-10V |
| Human Centric Lightning (HCL): | No |
| Humidity max: | 90 % |
| Humidity min: | 20 % |
| IP Rate: | IP65 |
| Operating voltage range: | 12-36 VDC |
| Output Voltage: | 0-10 V |
| Product Status: | Active / Make to Stock |
| Product height: | 90.0000 mm |
| Product length: | 50.5000 mm |
| Product weight: | 42.0000 g |
| Product width: | 50.5000 mm |
| Push Button Input: | 1 |
| Storage temperature max.: | 55 °C |
| Storage temperature min.: | -35 °C |
| Tri-level (Corridor function): | Yes |
| Zhaga: | Yes |
Datasheets
Product datasheet: hbtd15v.pdf
Login
FIND OUT MORE ABOUT OUR PRODUCTS
Hytronik offers a wide variety of different products for every application. If you would like to learn more about our product families and the full range of our offerings, you can find our Hytronik portfolio catalogues here.
Get the Catalogues & Brochures