HBTD15/S
Bluetooth Dimmer | DALI Broadcast | Zhaga Book 18 Standard
BENEFITS
- Standardized: Zhaga Book 18 design for easy luminaire integration
- Reliable:Ensuring stable wireless dimming and tunable white
- Efficient: Enabling quick setup via Koolmesh app
APPLICATIONS
- DALI Application
- Outdoor/Street lights
- Warehouse/ Logistic
Product information "HBTD15/S"
HBTD15S is a Zhaga Book 18 compliant Bluetooth DALI broadcast dimming controller designed for smart luminaires. It enables seamless wireless communication between drivers and luminaires, allowing precise dimming and color tuning without additional wiring, which simplifies installation and enhances the value of each fixture. The controller features an onboard FPC antenna for stable connectivity and supports pairing with standard DALI-2 or D4i drivers. All configuration and commissioning can be quickly completed via the Koolmesh app. With compact design, low power consumption, and robust performance.
| Ambient temperature max.: | 50 °C |
|---|---|
| Ambient temperature min.: | -20 °C |
| Application Type: | Zhaga Book 18 Standard |
| Bluetooth Platform: | Nordic nRF52832 |
| Bluetooth frequency: | 2.4 GHz - 2.483 GHz |
| Bluetooth range: | 10-30m |
| Bluetooth system: | Koolmesh |
| Bluetooth transmit power: | 4 dBm |
| Commissioning Methods: | App & Web (Bluetooth) |
| Dimming (Output) Interface: | DALI/DALI-2 |
| Human Centric Lightning (HCL): | No |
| Humidity max: | 90 % |
| Humidity min: | 20 % |
| IP Rate: | IP65 |
| Operating voltage range: | 12-36 VDC |
| Product Status: | Active / New |
| Product height: | 35.0000 mm |
| Product length: | 31.0000 mm |
| Product weight: | 50.8000 g |
| Product width: | 50.8000 mm |
| Push Button Input: | 1 |
| Storage temperature max.: | 55 °C |
| Storage temperature min.: | -35 °C |
| Tri-level (Corridor function): | No |
| Warming-up: | 20 s |
| Zhaga: | Yes |
Datasheets
Product datasheet: hbtd15-s.pdf
Login
FIND OUT MORE ABOUT OUR PRODUCTS
Hytronik offers a wide variety of different products for every application. If you would like to learn more about our product families and the full range of our offerings, you can find our Hytronik portfolio catalogues here.
Get the Catalogues & Brochures