Active / Make to Stock
HIR28/2CH
Dual-Channel PIR Lowbay | Remote controller ON/OFF | Ceiling mounting
BENEFITS
- Adaptable: Options of blind inserts and metal surface mount boxes
- Powerful: On/off occupancy control for up to 800W
- User-Friendly: One-key commissioning with IR controller
APPLICATIONS
- Ceiling or surface mounting (with accessory)
- Offices & Classrooms
- Corridors & Staircases
Product information "HIR28/2CH"
HIR28/2CH is a flush-mount PIR low-bay motion sensor with dual-channel on/off control, designed for a typical mounting height of 2.5 m. It features two ganged relay outputs, including one voltage-free contact with both NO and NC terminals and one normally closed relay. With a fail-safe NC logic design, the load remains powered in the event of sensor power loss or failure, ensuring continuous lighting in critical scenarios. All parameters can be configured via remote control, enabling fast setup and one-key commissioning for multiple devices.
| Ambient temperature max.: | 50 °C |
|---|---|
| Ambient temperature min.: | -20 °C |
| Commissioning Methods: | IR Remote Controller |
| Daylight Harvest: | No |
| Detection Methods: | Passive Infrared (PIR) |
| Detection angle: | 360° |
| Detection range (Diameter): | 9x6 |
| Dimming (Output) Interface: | Relay On/Off, Volt-free Contact (VFC) |
| Features: | Daylight Harvest |
| Human Centric Lightning (HCL): | No |
| Humidity max: | 90 % |
| Humidity min: | 10 % |
| IP Rate: | IP20 |
| IP Rate (facial part): | IP54 |
| Installation Type: | Stand-alone |
| Lens type: | Standard Low-bay |
| Load capacitive: | 400.0000 VA |
| Load resistive: | 800.0000 W |
| Maximum Mounting Height: | 6.0000 m |
| Max withstandable in-rush current: | 80A@160μs |
| Mounting Height: | Low-bay |
| Mounting hole: | 66.0000 mm |
| Operating voltage range: | 220-240 VAC 50/60 Hz |
| Product Status: | Active / Make to Stock |
| Product height: | 79.2000 mm |
| Product length: | 78.0000 mm |
| Product width: | 78.0000 mm |
| Push Button Input: | 2 |
| Sensitivity: | 10% /50% / 75% / 100% |
| Storage temperature max.: | 70 °C |
| Storage temperature min.: | -40 °C |
| Tri-level (Corridor function): | No |
| Voltage Type: | AC |
| Warming-up: | 20 s |
| Zhaga: | No |
Datasheets
Product datasheet: hir28-2ch.pdf
Login
FIND OUT MORE ABOUT OUR PRODUCTS
Hytronik offers a wide variety of different products for every application. If you would like to learn more about our product families and the full range of our offerings, you can find our Hytronik portfolio catalogues here.
Get the Catalogues & Brochures