HIR23/D2/R
PIR Midbay | DALI-2 certified input device | Ceiling mounting
BENEFITS
- Adaptable: Options of blind inserts and metal surface mount boxes
- DALI-2 feature: Occupancy (part 303) Daylight (part 304)
- Standardized: DALI-2 protocol certified
APPLICATIONS
- Ceiling or surface mounting (with accessory)
- Offices, Classrooms
- Stairwells, Corridors
Product information "HIR23/D2/R"
HIR23/D2/R is a stand-alone PIR and daylight sensor certified as a DALI-2 input device, designed for reinforced mid-bay applications with a typical mounting height of 6 m. It is intended to work with DALI-2 application controllers or masters, providing reliable occupancy and daylight sensing signals for DALI-2 lighting control systems. The sensor is suitable for typical indoor applications such as offices, classrooms, healthcare facilities, and other commercial environments.
| Ambient temperature max.: | 50 °C |
|---|---|
| Ambient temperature min.: | -20 °C |
| Commissioning Methods: | DALI Master/Application Controller |
| Connector Type: | Standard 2 cables |
| Daylight Harvest: | Yes |
| Detection Methods: | Passive Infrared (PIR) |
| Detection angle: | 360° |
| Detection range (Diameter): | 10x6 |
| Dimming (Output) Interface: | DALI/DALI-2 |
| Features: | Daylight Harvest |
| Human Centric Lightning (HCL): | No |
| Humidity max: | 90 % |
| Humidity min: | 10 % |
| IP Rate: | IP20 |
| Installation Type: | Stand-alone |
| Lens type: | Reinforced Low-bay |
| Maximum Mounting Height: | 6.0000 m |
| Mounting Height: | Low-bay |
| Mounting hole: | 66.0000 mm |
| Operating voltage range: | 9.5-22.5 VDC |
| Product height: | 81.6000 mm |
| Product length: | 78.0000 mm |
| Product weight: | 130.0000 g |
| Product width: | 78.0000 mm |
| Storage temperature max.: | 70 °C |
| Storage temperature min.: | -40 °C |
| Tri-level (Corridor function): | No |
| Voltage Type: | DC |
| Warming-up: | 5 s |
| Zhaga: | No |
Datasheets
Product datasheet: hir23-d2-r.pdf
Installation Manual
User manual: installation-manual-hir23-d2-r.pdf
Login
FIND OUT MORE ABOUT OUR PRODUCTS
Hytronik offers a wide variety of different products for every application. If you would like to learn more about our product families and the full range of our offerings, you can find our Hytronik portfolio catalogues here.
Get the Catalogues & Brochures