Active / Make to Stock
HIR15/RC05
PIR Highbay | 0-10V dimmable | Zhaga Book 18
BENEFITS
- Standardized: Zhaga Book 18 interface with IP65 for reliable integration
- Adjustable: Shielding cap for flexible detection area control
- User-friendly: All sensor settings via IR controller
APPLICATIONS
- For highbay luminaire up to 15m height
- Warehouse/ Logistic
- Outdoor/Street lights
Product information "HIR15/RC05"
HIR15/RC05 is a 0-10V PIR motion sensor that complies with Zhaga Book 18 standards. With a built-in light sensor, it provides precise dimming control. The product features an IP65 rating, making it suitable for high-bay applications, with a typical installation height of up to 15 m, ideal for outdoor lighting such as streetlights. The removable shielding cap allows flexible adjustment of the detection range to meet different installation requirements. All parameters can be configured via remote control, enabling quick setup and one-key commissioning for multiple devices.
| Ambient temperature max.: | 50 °C |
|---|---|
| Ambient temperature min.: | -25 °C |
| Commissioning Methods: | IR Remote Controller |
| Daylight Harvest: | Yes |
| Detection Methods: | Passive Infrared (PIR) |
| Detection angle: | 360° |
| Detection range (Diameter): | 20×15 |
| Dimming (Output) Interface: | 0-10V |
| Features: | Daylight Harvest |
| Human Centric Lightning (HCL): | No |
| Humidity max: | 90 % |
| Humidity min: | 0 % |
| IP Rate: | IP65 |
| Installation Type: | Built-in, Zhaga |
| Lens type: | High-bay |
| Maximum Mounting Height: | 15.0000 m |
| Mounting Height: | Mid & High-bay |
| Operating voltage range: | 12-18 VDC (≤10mA) |
| Output Voltage: | 0-10 V |
| Product Status: | Active / Make to Stock |
| Product height: | 47.8000 mm |
| Product length: | 50.4000 mm |
| Product width: | 50.4000 mm |
| Sensitivity: | 10% / 50% / 100% |
| Storage temperature max.: | 70 °C |
| Storage temperature min.: | -35 °C |
| Tri-level (Corridor function): | No |
| Warming-up: | 30 s |
| Zhaga: | Yes |
Datasheets
Product datasheet: hir15-rc05.pdf
Login
FIND OUT MORE ABOUT OUR PRODUCTS
Hytronik offers a wide variety of different products for every application. If you would like to learn more about our product families and the full range of our offerings, you can find our Hytronik portfolio catalogues here.
Get the Catalogues & Brochures