Active / New
HIR15/D2
PIR Highbay | DALI-2 input device | Zhaga Book 18 Standard
BENEFITS
- Standardized: Zhaga Book 18 interface with IP65 for reliable integration
- DALI-2 feature: Occupancy (part 303) Daylight (part 304)
- Standardized: DALI-2 protocol certified as D4i Type B
APPLICATIONS
- For highbay luminaire up to 15m height
- Warehouse/ Logistic
- Outdoor/Street lights
Product information "HIR15/D2"
HIR15/D2 is a DALI-2 input device high-bay PIR motion sensor with IP65 protection and a typical mounting height of up to 15 m, designed for industrial and outdoor applications. Compliant with Zhaga Book 18, it enables tool-free integration into luminaires, while D4i certification ensures seamless compatibility within DALI-2 systems. A removable shielding cap allows easy adjustment of the detection area to suit different installation needs.
| Ambient temperature max.: | 50 °C |
|---|---|
| Ambient temperature min.: | -20 °C |
| Commissioning Methods: | DALI Master/Application Controller |
| Connector Type: | Zhaga book 18 |
| DALI-2 D4i type: | Typ B |
| Daylight Harvest: | No |
| Detection Methods: | Passive Infrared (PIR) |
| Detection angle: | 360° |
| Detection range (Diameter): | 24x15 |
| Dimming (Output) Interface: | DALI/DALI-2 |
| Features: | D4i, Daylight Harvest |
| Human Centric Lightning (HCL): | No |
| Humidity max: | 90 % |
| Humidity min: | 10 % |
| IP Rate: | IP65 |
| Installation Type: | Built-in, Zhaga |
| Lens type: | Standard Low-bay |
| Maximum Mounting Height: | 15.0000 m |
| Mounting Height: | Mid & High-bay |
| Operating voltage range: | 12-36 VDC |
| Product Status: | Active / New |
| Product height: | 43.8000 mm |
| Product length: | 50.4000 mm |
| Product weight: | 45.0000 g |
| Product width: | 50.4000 mm |
| Required DALI Current: | 10.0000 mA |
| Sensitivity: | 10% /50% / 75% / 100% |
| Storage temperature max.: | 70 °C |
| Storage temperature min.: | -40 °C |
| Tri-level (Corridor function): | No |
| Voltage Type: | DC |
| Zhaga: | Yes |
Datasheets
Product datasheet: hir15-d2.pdf
Installation Manual
User manual: installation-manual-hir15-d2.pdf
Login
FIND OUT MORE ABOUT OUR PRODUCTS
Hytronik offers a wide variety of different products for every application. If you would like to learn more about our product families and the full range of our offerings, you can find our Hytronik portfolio catalogues here.
Get the Catalogues & Brochures