HDD8200
Dimmer/Controller | DALI Broadcast | Wall Junction Box
BENEFITS
- Compact: Designed to fit into Wall Junction Box
- Integrated: 80 mA DALI PSU for stable control
- Flexible: 2 Push switch for manual control
APPLICATIONS
- Switch-Dim to DALI control dimming interface
- Offices, Classrooms
- Industry, Healthcare Spaces
Product information "HDD8200"
HDD8200 is a versatile dimmer designed for easy installation into standard lighting backboxes. It provides smooth dimming control via
Switch-DIM logic, enabling seamless integration with DALI-controlled lighting systems. Ideal for both retrofitting existing installations
and new projects, it is suitable for office, commercial, and domestic applications, offering flexibility and convenience for a wide range of
lighting environments.
| Ambient temperature max.: | 45 °C |
|---|---|
| Ambient temperature min.: | -20 °C |
| Application Type: | Dimmers for Wall Junction Box |
| Commissioning Methods: | DALI Master/Application Controller |
| Dimming (Output) Interface: | DALI/DALI-2 |
| Humidity max: | 90 % |
| Humidity min: | 20 % |
| IP Rate: | IP20 |
| Operating voltage range: | 220-240 VAC 50/60 Hz |
| Product height: | 22.0000 mm |
| Product length: | 46.0000 mm |
| Product weight: | 39.0000 g |
| Product width: | 46.0000 mm |
| Push Button Input: | 2 |
| Storage temperature max.: | 70 °C |
| Storage temperature min.: | -40 °C |
| Zhaga: | No |
Datasheets
Product datasheet: hdd8200.pdf
Login
FIND OUT MORE ABOUT OUR PRODUCTS
Hytronik offers a wide variety of different products for every application. If you would like to learn more about our product families and the full range of our offerings, you can find our Hytronik portfolio catalogues here.
Get the Catalogues & Brochures