HCD049/D2
DALI-2 PIR Lowbay | IR Controller | Batten-fit/Bolt-on mount
BENEFITS
- Adaptable: Removable shielding accessory for different detection ranges
- Integrated: Built-in 30 mA DALI PSU simplifying system wiring
- User-Friendly: With one-key commissioning with IR controller
APPLICATIONS
- Industry
- Offices
- Classrooms
Product information "HCD049/D2"
HCD049/D2 is a DALI low-bay PIR motion sensor designed for batten-style luminaires, supporting installation heights of up to 3 m. It integrates a PIR motion sensor and daylight sensor to provide reliable occupancy detection and daylight-based lighting control. All sensor parameters can be configured via the HRC-11 handheld remote controller, allowing quick setup and convenient commissioning.
| Ambient temperature max.: | 50 °C |
|---|---|
| Ambient temperature min.: | -20 °C |
| Commissioning Methods: | IR Remote Controller |
| Daylight Harvest: | Yes |
| Detection Methods: | Passive Infrared (PIR) |
| Detection angle: | 360° |
| Detection range (Diameter): | 10x3 |
| Dimming (Output) Interface: | DALI/DALI-2 |
| Features: | Daylight Harvest |
| Human Centric Lightning (HCL): | No |
| Humidity max: | 90 % |
| Humidity min: | 10 % |
| IP Rate: | IP65 |
| Installation Type: | Batten Mount |
| Lens type: | Standard Low-bay |
| Maximum Mounting Height: | 3.0000 m |
| Mounting Height: | Low-bay |
| Mounting hole: | 40.0000 mm |
| Operating voltage range: | 220-240 VAC 50/60 Hz |
| Product height: | 28.2000 mm |
| Product length: | 107.0000 mm |
| Product weight: | 90.0000 g |
| Product width: | 34.0000 mm |
| Push Button Input: | 0 |
| Sensitivity: | 10% /50% / 75% / 100% |
| Storage temperature max.: | 70 °C |
| Storage temperature min.: | -25 °C |
| Tri-level (Corridor function): | No |
| Voltage Type: | AC |
| Warming-up: | 20 s |
| Zhaga: | No |
Datasheets
Product datasheet: hcd049-d2.pdf
Login
FIND OUT MORE ABOUT OUR PRODUCTS
Hytronik offers a wide variety of different products for every application. If you would like to learn more about our product families and the full range of our offerings, you can find our Hytronik portfolio catalogues here.
Get the Catalogues & Brochures