Activo / Fabricación para stock
HIR15/RC05
PIR Highbay | 0-10V dimmable | Zhaga Book 18
CARACTERÍSTICAS
- Standardized: Zhaga Book 18 interface with IP65 for reliable integration
- Adjustable: Shielding cap for flexible detection area control
- User-friendly: All sensor settings via IR controller
APLICACIONES
- For highbay luminaire up to 15m height
- Warehouse/ Logistic
- Outdoor/Street lights
Información sobre el producto "HIR15/RC05"
HIR15/RC05 is a 0-10V PIR motion sensor that complies with Zhaga Book 18 standards. With a built-in light sensor, it provides precise dimming control. The product features an IP65 rating, making it suitable for high-bay applications, with a typical installation height of up to 15 m, ideal for outdoor lighting such as streetlights. The removable shielding cap allows flexible adjustment of the detection range to meet different installation requirements. All parameters can be configured via remote control, enabling quick setup and one-key commissioning for multiple devices.
| Altura del producto: | 47.8000 mm |
|---|---|
| Altura de montaje: | Mid & High-bay |
| Altura máxima de montaje: | 15.0000 m |
| Anchura del producto: | 50.4000 mm |
| Aprovechamiento de luz diurna: | Sí |
| Estado del producto: | Activo / Fabricación para stock |
| Funcionalidades de control: | Regulación por luz natural |
| Grado de protección IP: | IP65 |
| Human Centric Lightning (HCL): | No |
| Humedad máx: | 90 % |
| Humedad mín: | 0 % |
| Inicialización: | 30 s |
| Interfaz de regulación: | 0-10V |
| Longitud del producto: | 50.4000 mm |
| Métodos de detección: | Infrarrojo Pasivo (PIR) |
| Métodos de puesta en marcha: | Mando a distancia IR |
| Rango de detección (Diámetro): | 20×15 |
| Sensibilidad: | 10% / 50% / 100% |
| Temperatura ambiente máx.: | 50 °C |
| Temperatura ambiente mín.: | -25 °C |
| Temperatura de almacenamiento max. : | 70 °C |
| Temperatura de almacenamiento min. : | -35 °C |
| Tipo de lente: | High-bay |
| Tipo de montaje: | Para integrar, Zhaga |
| Tri-nivel (Función pasillo): | No |
| Voltaje de operación: | 12-18 VDC (≤10mA) |
| Voltaje de salida: | 0-10 V |
| Zhaga: | Sí |
| Ángulo de detección: | 360° |
Fichas técnicas
Ficha técnica del producto: hir15-rc05.pdf
Iniciar sesión
FIND OUT MORE ABOUT OUR PRODUCTS
Hytronik offers a wide variety of different products for every application. If you would like to learn more about our product families and the full range of our offerings, you can find our Hytronik portfolio catalogues here.
Get the Catalogues & Brochures