Aktiv / Neu
HIR62/TKN
PIR Lowbay | Bluetooth Transceiver | 4 Wires 3 Circuits
FEATURES
- Adjustable: Max. 180° vertical tilt + 360° horizontal rotation
- Flexible: Supports grouping, scenes, and signal coordination
- Simple: Allowing fast wireless commissioning via app
ANWENDUNGEN
- Compatible with Global, Powergear, and equivalent standard track systems
- Offices, Retail stores, Warehouse
- Museums, Galleries
Produktinformationen "HIR62/TKN"
HIR62/TKN is a Bluetooth node for track lighting systems, designed to enable signal exchange and coordination between devices through Bluetooth communication. As a functional node within a Bluetooth Mesh network, it supports wireless grouping, scene triggering, and inter-device signaling without additional wiring. Featuring plug-and-play installation into the track, all parameters can be configured wirelessly via the Koolmesh app. Its compact, integrated track-mounted design makes it suitable for both commercial and residential track lighting applications.
| Betriebsspannung: | 220-240 VAC 50/60 Hz |
|---|---|
| Bluetooth-Plattform: | Nordic nRF52832 |
| Bluetooth Frequenz: | 2.4 GHz - 2.483 GHz |
| Bluetooth Reichweite: | 10-30m |
| Bluetooth Sendeleistung: | 4 dBm |
| Bluetooth System: | Koolmesh |
| Detektionsbereich (Durchmesser): | 12x3 |
| Detektionsverfahren: | Passiv-Infrarot (PIR) |
| Detektionswinkel: | 360° |
| Dimm-Steuersignal: | Bluetooth Dimmung |
| Eigenschaften: | Korridorfunktion, Tageslichtsteuerung |
| Human Centric Lightning (HCL): | Ja |
| IP-Schutzart: | IP20 |
| Inbetriebnahme-Methoden: | App & Web (Bluetooth) |
| Installationstyp: | Stromschienen Beleuchtung |
| Korridorfunktion: | Ja |
| Lagertemperatur: | 70 °C |
| Linsentyp: | Standard Low-bay |
| Max. Luftfeuchtigkeit: | 90 % |
| Maximale Montagehöhe: | 3.0000 m |
| Min. Lagertemperatur: | -25 °C |
| Min. Luftfeuchtigkeit: | 10 % |
| Montagehöhe: | Low-bay |
| Produktbreite: | 31.0000 mm |
| Produkthöhe: | 124.3000 mm |
| Produktlänge: | 110.7000 mm |
| Produktstatus: | Aktiv / Neu |
| Spannungsart: | AC |
| Tageslichtsensor-Option: | Fotowiderstand |
| Tageslichtsteuerung: | Ja |
| Taster Eingänge: | 1 |
| Umgebungstemperatur max.: | 50 °C |
| Umgebungstemperatur min.: | -20 °C |
| Zhaga: | Nein |
Datenblätter
Produktdatenblatt: hir62-tkn.pdf
Anmelden
FIND OUT MORE ABOUT OUR PRODUCTS
Hytronik offers a wide variety of different products for every application. If you would like to learn more about our product families and the full range of our offerings, you can find our Hytronik portfolio catalogues here.
Get the Catalogues & Brochures