Active / Make to Stock
HIR15/RC05
PIR Highbay | 0-10V dimmable | Zhaga Book 18
FEATURES
- Standardized: Zhaga Book 18 interface with IP65 for reliable integration
- Adjustable: Shielding cap for flexible detection area control
- User-friendly: All sensor settings via IR controller
ANWENDUNGEN
- For highbay luminaire up to 15m height
- Warehouse/ Logistic
- Outdoor/Street lights
Produktinformationen "HIR15/RC05"
HIR15/RC05 is a 0-10V PIR motion sensor that complies with Zhaga Book 18 standards. With a built-in light sensor, it provides precise dimming control. The product features an IP65 rating, making it suitable for high-bay applications, with a typical installation height of up to 15 m, ideal for outdoor lighting such as streetlights. The removable shielding cap allows flexible adjustment of the detection range to meet different installation requirements. All parameters can be configured via remote control, enabling quick setup and one-key commissioning for multiple devices.
| Ausgangsspannung: | 0-10 V |
|---|---|
| Betriebsspannung: | 12-18 VDC (≤10mA) |
| Detektionsbereich (Durchmesser): | 20×15 |
| Detektionsverfahren: | Passiv-Infrarot (PIR) |
| Detektionswinkel: | 360° |
| Dimm-Steuersignal: | 1-10V |
| Eigenschaften: | Tageslichtsteuerung |
| Einschwingzeit: | 30 s |
| Empfindlichkeit: | 10% / 50% / 100% |
| Human Centric Lightning (HCL): | Nein |
| IP-Schutzart: | IP65 |
| Inbetriebnahme-Methoden: | IR Fernbedienung |
| Installationstyp: | Einbau, Zhaga |
| Korridorfunktion: | Nein |
| Lagertemperatur: | 70 °C |
| Linsentyp: | High-bay |
| Max. Luftfeuchtigkeit: | 90 % |
| Maximale Montagehöhe: | 15.0000 m |
| Min. Lagertemperatur: | -35 °C |
| Min. Luftfeuchtigkeit: | 0 % |
| Montagehöhe: | Mid & High-bay |
| Produktbreite: | 50.4000 mm |
| Produkthöhe: | 47.8000 mm |
| Produktlänge: | 50.4000 mm |
| Produktstatus: | Active / Make to Stock |
| Tageslichtsteuerung: | Ja |
| Umgebungstemperatur max.: | 50 °C |
| Umgebungstemperatur min.: | -25 °C |
| Zhaga: | Ja |
Datenblätter
Produktdatenblatt: hir15-rc05.pdf
Anmelden
FIND OUT MORE ABOUT OUR PRODUCTS
Hytronik offers a wide variety of different products for every application. If you would like to learn more about our product families and the full range of our offerings, you can find our Hytronik portfolio catalogues here.
Get the Catalogues & Brochures